Šokující odhalení kritérií ČOI při ukládání pokut

Mládkova snaha znepříjemnit podnikání drobným živnostníkům je patrná už z minulosti, kdy tyto podnikatele přirovnal k parazitům. Jak může vypadat politika při ukládání pokut jemu podřízené České obchodní inspekce?

Česká obchodní inspekce je největším dozorovým orgánem při kontrole na nepotravinářské zboží a služby. Nadneseně se říkalo, že drží prst na tepu ekonomiky, ale hlavně má za úkol chránit spotřebitele.

Současné vedení České obchodní inspekce, dosazené ministrem průmyslu a obchodu Ing. Mládkem (ČSSD) a kryté premiérem Mgr. Sobotkou (ČSSD), si z toho vzalo jen tu malou část, že pomocí postihů lze některé firmy a podnikatele silně poškodit a jiné zvýhodnit, a tak si některé firmy uvědomují, komu musí být vděčné. Porušování zákona je nedůležité, ale je důležitá vazba na ty správné lidi.

Většina lidí se domnívá, že zákon je zákon a ten musí dodržovat, a že postih se ukládá podle závažnosti správního deliktu. Ale toto je pouhá teorie, která vzala za své nástupem ČSSD k moci a dosazením jejich odborníků na vedoucí místa, kteří o pokutách rozhodují. Abych jenom neteoretizoval a neplival síru na ČSSD, tak uvedu několik příkladů.

Na inspektorát ČOI Hradec Králové byl dosazen bez výběrového řízení a bez praxe jako ředitel pan Švihlík (ČSSD) a ten začal kouzlit. Největšímu autobazaru v ČR zvýšil pokutu z 500 000 Kč na 1 200 000 Kč a písemně to odůvodnil tak, aby odvolací orgán mohl pokutu snížit. Když si odvolací orgán (ústřední inspektorát České obchodní inspekce) výše uvedené navýšení postihu přečetl, tak vysvětlil straníkovi za ČSSD, že to nemá psát a podepisovat, že nějaký šťoura nebo neloajální zaměstnanec vůči ČSSD by mohl tuto nezákonnou formulaci pana Švihlíka zneužít a vzhledem k tomu, že je tento dokument zaznamenán v elektronickém systému a ví to moc lidí, tak se nedá vyhodit. Tak místo zákonné lhůty 30 dní na vyřízení odvolání, ústřední inspektorát České obchodní inspekce tuto lhůtu překročil o 8 měsíců (asi ví proč) a vrátil k posouzení našemu kouzelníkovi, který pokutu snížil na 600 000 Kč. Ale to firma již přeshraničně fúzovala, takže dle vyjádření České obchodní inspekce není komu pokutu uložit (Sp. zn. 3481/14).

Na otázku proč se toto děje mě napadá několik odpovědí:

1.     Korupce a to s velkým K

2.     Úplná neznalost platných zákonů ze strany pana Švihlíka (ČSSD) a pana Bezecného

3.     Klientelismus

4.     Kocourkov nebo propracovaný systém vydírání

5.     ???

 

Ve stejném období náš kouzelník ale uložil výše uvedenému autobazaru a jeho dceři další pokuty, a to každou ve výši 2 500 000 Kč a po odvolání pokuty snížil na 200 000 Kč a 150 000 Kč.

Takže na počátku našeho příběhu byla souhrnná pokuta ve výši 6 200 000 Kč a díky překročení lhůt o více jak 8 měsíců a přehodnocení se nakonec pokuta snížila na 350 000 Kč (Sp. zn. 3481/14, 62643/14).

Na otázku proč se toto děje mě napadá několik odpovědí:

1.     Korupce a to s velkým K

2.     Úplná neznalost platných zákonů ze strany pana Švihlíka (ČSSD) a pana Bezecného

3.     Klientelismus

4.     Kocourkov nebo propracovaný systém vydírání

5.     ???

Pokud Vás napadne jiná odpověď, v rámci diskuze se s ní rád seznámím.

To se stává, i kouzelníci jsou jen lidé, ale co mi vadí, že náš kouzelník nemá stejný metr na každého. Obrátili se na mě drobní podnikatelé, kteří asi nemají ty správné známé a nepomáhají té správné politické straně, a ti hold musí platit. Při kontrole ČOI inspektoři zjištěné pochybení ohodnotili blokovou pokutou 2 000 Kč. Ale protože podnikatel byl mimo, tak prodavačka nemohla pokutu na místě zaplatit, tak náš kouzelník z 2 000 Kč udělal 10 000 Kč.

Ústřední inspektorát České obchodní inspekce odpovídá, že výše uvedený postup je v souladu se zákonem. Bodejť by ne, když samo má máslo na hlavě. Ministerstvo průmyslu a obchodu sděluje, výše uvedené jsme prošetřili a vše je podle zákona. Překročení zákonné lhůty o 8 měsíců, vždyť to není zas tak moc…(Zn. MPO 42076/2015, MPO 40393/2015, MPO 16158/16/41300/01000).

Podnikatelům bych však doporučoval obezřetnost při placení pokut uložených Českou obchodní inspekcí, neboť existuje možnost odvolat se, a jak se ukázalo, ušetřit nemalé peníze.

Příště odkryji další praktiky používané při kontrolách Českou obchodní inspekcí.

 

PS: Omlouvám se za problém s diskusí, která nefungovala, ačkoli jsem ji nezrušil.

 

Autor: Jiří Pěkný | pondělí 24.10.2016 21:29 | karma článku: 43,80 | přečteno: 5401x